2013 Tennessee STEM Leadership Academy Event Speaker List

  • Ian Anderson, Ph.D., Director Science and Technology Partnerships, Oak Ridge National Laboratory
  • Angela Barlow, Ph.D., Professor and Director Math and Science Education Ph.D. Program, Middle Tennessee State University
  • John Bartee, Director, UT Extension for Montgomery County, UT Institute of Agriculture
  • Kirk Beckendorf, Middle School Science Teacher, Einstein Fellow Emeritus, Episcopal School of Knoxville
  • Peter Bridson, Ph.D., Partnership Coordinator, West TN STEM Hub, University of Memphis
  • Terry Bunde, Ph.D., Vernier Consultant, Professor Emertis of Chemistry, Maryville College
  • Selina Cardoza, Product/Program Manager Resources for Area Teaching (RAFT)
  • Meghan Curran, Director, First to the Top, Tennessee Department of Education
  • Kim Day, Instructional Specialist, Grades 6-12 Math and Science, Rutherford County Schools
  • Tony Donen, Principal, STEM School Chattanooga, Hamilton County Schools
  • Tad Douce, Professional Development Instructor, TRECA Educational Solutions, Director of Events, National Robotic Challenge
  • Jim Eden, Account Executive, Apple, Inc.
  • Zoe Evans, NGSS Writing Team, Assistant Principal, Central Middle School, Carroll County School System, GA
  • Dean Evasius, Ph.D., Vice President and Director, Science Education Programs, ORAU
  • Rose Foster, Health Education Specialist, Health Communication and Technical Training, ORAU
  • Ray Fox, National Board Certified Math Teacher, John Overton High School, Nashville Metropolitan Public Schools
  • Frances Gary, STEM Coordinator, Union Elementary STEM and Demonstration School, Sumner County
  • Vanessa Greenlee, STEM Curriculum Development, Innovation Academy of Northeast TN, Kingsport City and Johnson County Schools
  • Wesley Hall, Director of STEM Engagement, TN STEM Innovation Network (TSIN)
  • Martha Hammond, Senior Project Manager, Science Education Programs, ORAU
  • Margie Hawkins, Sixth-Grade Science Teacher, Winfree Bryant Middle School, Lebanon Special School District
  • Jeff Horner, Ph.D., Professor of Natural Science, Dean, Division of Natural Science, Walters State Community College
  • Kimberly Hurst, Teacher, Clinton Elementary School, Clinton City Schools
  • Sarah Jessie, Instructional Specialist for Hands-on Science, Rutherford County Schools
  • Michael Jones, DVM, Associate Professor of Avian and Zoological Medicine, College of Veterinary Medicine, University of Tennessee-Knoxville
  • Patty Littlejohn, Science Teacher, Freedom Middle School, Franklin Special School District
  • Jeff Martin, Senior Vice President, Creative Director, GMMB
  • Colleen Mattison, Assistant Principal (12th Grade), Heritage High School, Blount County Schools
  • Angus McBeath, International Consultant on Education Reform, The Kern Family Foundation
  • Dedric McGhee, District Science Coordinator, Shelby County Schools
  • LaFrancis McMurray, Health Education Specialist, Health Communication and Technical Training, ORAU
  • Vicki Metzgar, Ed.D., Hub Director, Middle Tennessee STEM Innovation Hub, Nashville Metropolitan Public Schools
  • Rhonda Owens, Teacher, Dickson Elementary School, Dickson County Schools
  • Andy Page, President and CEO, ORAU
  • Sally Pardue, Ph.D., Associate Professor, Mechanical Engineering, Director, Millard Oakley STEM Center, Tennessee Tech University, Hub Director, Upper Cumberland Rural STEM Initiative
  • Julie Pepperman, NGSS Writing Team and Science Teacher, Bearden Middle School, Knox County Schools
  • Matthew Perkins, Ph.D., Lecturer, Department of Physics, Astronomy, and Geosciences, Towson University
  • Maria Reyes, Dean, Career and Technical Education, Chandler-Gilbert Community College, Mesa, AZ
  • Jack Rhoton, Ed.D., Executive Director, Center of Excellence in Mathematics and Science Education, Director, ETSU Northeast STEM Innovation Hub
  • Tom Richmond, Senior Project Manager, Science Education Programs, ORAU
  • Craig Rigell, Ed.D., Consultant, ORAU and The Kern Family Foundation
  • Marilyn Roddy, Director, STEMspark East TN STEM Hub, Knox County Schools
  • Laura Schneebacher, Program Specialist, Siemens Foundation
  • Kyle Schutt, Director, Education Outreach and Curriculum Integration, Discovery Education
  • Tammy Shelton, Director of Content and Resources, Curriculum and Instruction, Tennessee Department of Education
  • Anthony Smith, Technology Curriculum Coordinator, Athens City Schools
  • Mark Smith, Dean of STEM, L&N STEM Academy, Knox County Schools
  • Gale Stanley, STEM Coordinator, Campbell County Schools
  • Michael Steele, Executive Principal and NSST Academy, Stratford STEM Magnet High School, Nashville Metropolitan Public Schools
  • Danny Sullivan, Principal, Union Elementary STEM and Demonstration School, Sumner County
  • Cindy Taylor, Principal, Prescott South Middle School, Putnam County Schools
  • Meiko Thompson-Adkins, Ph.D., Project Manager, Science Education Programs, ORAU
  • Jennifer Tyrell, AP Biology Teacher, Jefferson County High School, Jefferson County Schools
  • Susan Vaughn, Principal, Southwind High School, Shelby County Schools (Unified Schools)
  • Mary Ellen Weber, Ph.D., NASA Astronaut (Retired), STELLAR Strategies, LLC
  • Joe Welgan, CMRP, Manager, Global Maintenance Reinforcement and Reliability, Nissan North America
  • Ken Wesson, Ph.D., Educational Consultant, Delta Education
  • Marie Westfall, Interim Associate Director, Science Education Programs, ORAU
  • B.J. Worthington, Director of Schools, Clarksville-Montgomery County School System
  • Pete Xiques, Assistant Vice President, Information Programs, Science Applications International Corporation (SAIC)